Pavel Janovec

0

28.06.2020 – Severní Čechy (jednodenní výlet)

21

Dub 2020

/ ZÁMEK ZÁKUPY / PANSKÁ SKÁLA / ZÁMEK LEMBERK / HRAD GRABŠTEJN / SKLÁRNA PAČINEK /

 

ZÁMEK ZÁKUPYZámek, který vznikl v polovině 16. století na místě gotické tvrze, zažil nejednu přestavbu, ale také nejeden nájezd, ať už vojsk či vzbouřených poddaných. V roce 1848 se barokní zámek stal občasným sídlem císařské rodiny, za jejíž éry byl vyzdoben nástěnnými malbami z díla skvělého malíře Josefa Navrátila. Zpestřením prohlídky zámeckých interiérů je osobní výtah z roku 1870.
Prohlédnete si soubory vybavení císařských salonů z pol. 19. stol. Uvidíte téměř 160 let staré papírové tapety, lustry, garnýže, závěsy a nábytek s původními potahy.
Vstoupíte do soukromých pokojů Ferdinanda V. a jeho manželky. Na zámeckém nádvoří v příkopu navštívíte oblíbeného medvěda Medouška.
Součástí zámeckého areálu jsou četné hospodářské objekty a anglický i francouzský park.

Vstupné 140/100 Kč. KLÍČ.

 

PANSKÁ SKÁLAKamenné varhany vznikly sloupcovou odlučností čediče při tuhnutí magmatu. Spatříte zde svislé pěti až šestiboké sloupce připomínající píšťaly u kostelních varhan. Panská skála byla vyhlášena Národní přírodní památkou.
Skála byla využita jako kulisa při natáčení filmové pohádky Pyšná princezna v roce 1952.

Vstupné zdarma.

 

ZÁMEK LEMBERKStrážní hrad, ležící na Žitavské stezce, byl vybudován v polovině 13. století. Postupně byl přestavován na zámek, avšak zásadními barokními úpravami procházel od poloviny 17. století. Zámek je spojený s životem sv. Zdislavy z Lemberka, které je věnována i jedna ze zámeckých expozic.
Jiná expozice představuje díla moderního uměleckého sklářství, unikátní bajkový sál s kazetovým stropem a motivy Ezopových bajek.
Zajímavostí je, že se zde natáčely známé filmy Císařův pekař a Pekařův císař nebo pohádka Tajemství staré bambitky. Pro návštěvu zámku si můžete vybrat ze dvou prohlídkových okruhů.

Vstupné 140/100 Kč. KLÍČ.

 

HRAD GRABŠTEJNHrad Grabštejn je původně gotický hrad ze 13. století přestavěný v 16. století na renesanční zámek. V současnosti je ve vlastnictví státu pod správou Národního památkového ústavu. Největším lákadlem jsou krásné interiéry a zejména nádherná renesanční kaple sv. Barbory. Zpočátku vlastnili hrad Donínové, pod kterými byl za husitských válek hrad několikrát dobyt. Kvůli dluhům se v 16. století dostal hrad do rukou Jiřího Mehla ze Střelic, který ho v letech 1566-1586 nechal přebudovat na renesanční zámek s poplužním dvorem. Od konce 16. století se na zámku střídali vlastníci. Nakonec zámek vlastnil rod Clam-Gallasů, kterým byl zámek po druhé světové válce zkonfiskován. Po válce se na zámku usídlila československá armáda. Po opuštění armádou zámek rychle chátral až se z něj stala téměř zřícenina. Opravy zámku probíhaly mezi lety 1988-2010.
Hrad Grabštejn nabízí několik okruhů prohlídek. Kromě prohlídek interiérů je myšleno také na menší děti, které se mohou zúčastnit interaktivní dětské prohlídky. Bez průvodce je možné se podívat na hradní věž s výhledem do okolí.

Vstupné 130/90 Kč. KLÍČ.

 

SKLÁRNA PAČINEK – Kunratice u Cvikova
sklářská huť, sklářský dvorek, skleněná zahrada, křišťálový chrám

Sklárna Pačinek Glass patří k významným tvůrcům uměleckého skla, vyráběného tradiční českou technikou foukání a ručního tvarování, a na evropské sklářské scéně působí jako samostatná značka od roku 2007.

Zdejší sklářský areál nabízí nejen návštěvu hutě, brusírny a prodejní vzorkovny, ale nově také procházku v magické SKLENĚNÉ ZAHRADĚ, veřejně přístupném prostoru s desítkami skleněných květin, rostlin a dalších objektů, instalovaných přímo mezi rostlinami skutečnými… Záplava tvarů, barev a optických iluzí tak návštěvníka zavede doslova do jiného světa, kde si může nejen odpočinout, ale současně načerpat inspiraci pro svou vlastní zahradu, kterou si může skleněnými výtvory značky PAČINEK doplnit a ozvláštnit…

Právě pro tyto milovníky umění je vytvořen zbrusu nový projekt ZAHRADA PAČINEK, v němž si jako ve „skleněném květinářství“ může zájemce vybrat květinu, rostlinu, či objekt, který si může odvézt buď ihned, nebo si ho může objednat ve velikosti a množství komponentů přesně podle dimenze své vlastní zahrady, terasy, či záhonu…

 

( Zájezd se uskuteční, pokud se přihlásí 6, maximálně 7 osob. )

 

Odjezd: 28.06.2020 v 8,00 hodin.
Cena dopravy: 600 Kč.
Vstupné na hrady si každý hradí sám.

 

Věrnostní program na státní hrady a zámky: Navštivte pět památek, sbírejte elektronické klíče a šestou prohlídku získáte ZDARMA. Registrujte si pas a můžete se zapojit do slosování o věcné a zážitkové ceny.

 

Pokud jste na některém hradě či zámku již byli, můžete počkat v zahradách či v některých restauracích a kavárnách, která jsou při památkách.

 

Admin

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Donec odio. Quisque volutpat mattis eros. Nullam malesuada erat ut turpis.

.

Sociální sítě

Related Post

  • [vc_row][vc_column][td_block_11 custom_title="WELLNESS MARIÁNSKÉ LÁZNĚ" block_template_id="td_block_template_11" category_id="74" limit="15" ajax_pagination="infinite" border_color="#1e73be"][td_block_11 custom_title="WELLNESS FRANTIŠKOVY LÁZNĚ" block_template_id="td_block_template_11" category_id="72" limit="15" ajax_pagination="infinite" tdc_css="" border_color="#1e73be"][td_block_11 custom_title="WELLNESS KARLOVY…
    Číst více
  • [vc_row][vc_column][td_block_11 custom_title="WELLNESS MARIÁNSKÉ LÁZNĚ" block_template_id="td_block_template_11" category_id="74" limit="15" ajax_pagination="infinite" tdc_css="" border_color="#1e73be"][/vc_column][/vc_row]
    Číst více
  • [vc_row][vc_column][td_block_11 custom_title="WELLNESS FRANTIŠKOVY LÁZNĚ" block_template_id="td_block_template_11" category_id="72" limit="15" ajax_pagination="infinite" tdc_css="" border_color="#1e73be"][/vc_column][/vc_row]
    Číst více